Monday, June 20, 2011

www.taniaksiazka.pl

Podreczniki

(e) www.malpa2.pl

(e) www.malpa2.pl

Po wrzesniowym zamachu w 2001 roku swiat zmienil sie nieodwracalnie. W swoim dzienniku internetowym, ktorego druga czesc zaczyna sie wlasnie od jesieni 2001, Krystyna Janda stara sie nie dopuszczac do siebie pesymizmu i leku, choc oprocz wielkich swiatowych dramatow zycie wciaz przynosi codzienne zmartwienia. Jest jak zawsze pelna energii, niezwykle otwarta i wrecz zachlanna: na nowe, czesto bardzo trudne wyzwania, nowe doswiadczenia, nowe znajomosci z ludzmi, miejscami i ksiazkami. Paradoksalnie zrodlem radosci staje sie dla niej praca nad spektaklem Mala Steinberg, historia umierajacej autystycznej dziewczynki, ktora sila swojej osobowosci oswaja chorobe i smierc. Wytchnieniem i oparciem sa dla wybitnej aktorki najblizsi ludzie i ukochane zwierzeta, drobne rodzinne rytualy, zabawne sytuacje, blahe domowe problemy, jak najdalsze od wielkiej polityki i wielkiej sztuki. Jej zapiski - spontaniczne i zarazem pelen przenikliwych obserwacji, dowcipne i refleksyjne, przesycone sa gleboka akceptacja dla tego, co przynosi zycie, przekonaniem, ze mimo wszystko „nie bez powabow jest ten straszny swiat, nie bez porankow, dla ktorych warto sie zbudzic”. To pociagajace miec cos swojego, miejsce, w ktorym jestem pania i gdzie to ja wyznaczam reguly. Strona internetowa jest pewnego rodzaju kreacja. To rodzaj gazety codziennej, ktora redaguje, wymyslam tematy. Codziennie sama, tyle tylko, ze kazdego dnia jest to inny dzial mojej gazety, a tematy przynosi zycie. Pisanie jest dla mnie wielka radoscia i chyba naturalna potrzeba, bo inaczej nie pisalabym tak systematycznie i z...   »»» ... »»»

www.taniaksiazka.pl

(e) www.malpa.pl

(e) www.malpa.pl

Ten dziennik jest wlasciwie dziwny. Pisze go juz tak dlugo, ze nie umiem myslec o Was inaczej niz jak o bliskich, a jednoczesnie nie moge Wam powiedziec wszystkiego. Wszystkiego Co ja pisze! Co najmniej 40 procent tego, co mysle i przezywam, nie moge ujawnic, bo byloby nietaktowne, okropne. Jestem w moich zapiskach szczera i impulsywna, choc pilnie strzege kilku granic, ktore sobie sama wyznaczylam. - pisze Krystyna Janda, "artystka multimedialna", w pamietniku prowadzonym od kilku lat na stronie www.krystynajanda.com. Wybor z jej zapiskow, obejmujacy okres od wrzesnia 2000 do wrzesnia 2003, raz jeszcze dowodzi ogromnej wrazliwosci, ciekawosci swiata, zmyslu obserwacji, otwartosci, a zarazem poczucia humoru i autoironii autorki. Anegdoty z polskiego swiata filmowo-teatralnego przeplataja sie tu ze sprawozdaniami z produkcji domowych przetworow, cytaty z filozofow z fragmentami horoskopow, ulubione wiersze z przepisami na sledzie w migdalach... www.malpa.pl to lektura pelna ciepla, a zarazem celnych obserwacji i intelektualnych niespodzianek, promieniujaca zgoda na zycie, we wszelkich jego przejawach. Krystyna Janda ma niekwestionowany talent pisarski. Anna Jaszowska Janda prywatna Dziennik Baltycki + Wieczor Wybrzeza, 19.7.2004   »»» ... »»»

www.malpa2.pl - Janda Krystyna

www.malpa2.pl - Janda Krystyna

Po wrzesniowym zamachu w 2001 roku swiat zmienil sie nieodwracalnie. W swoim dzienniku internetowym, ktorego druga czesc zaczyna sie wlasnie od jesieni 2001, Krystyna Janda stara sie nie dopuszczac do siebie pesymizmu i leku, choc oprocz wielkich swiatowych dramatow zycie wciaz przynosi codzienne zmartwienia. Jest jak zawsze pelna energii, niezwykle otwarta i wrecz zachlanna: na nowe, czesto bardzo trudne wyzwania, nowe doswiadczenia, nowe znajomosci z ludzmi, miejscami i ksiazkami. Paradoksalnie zrodlem radosci staje sie dla niej praca nad spektaklem Mala Steinberg, historia umierajacej autystycznej dziewczynki, ktora sila swojej osobowosci oswaja chorobe i smierc. Wytchnieniem i oparciem sa dla wybitnej aktorki najblizsi ludzie i ukochane zwierzeta, drobne rodzinne rytualy, zabawne sytuacje, blahe domowe problemy, jak najdalsze od wielkiej polityki i wielkiej sztuki. Jej zapiski - spontaniczne i zarazem pelen przenikliwych obserwacji, dowcipne i refleksyjne, przesycone sa gleboka akceptacja dla tego, co przynosi zycie, przekonaniem, ze mimo wszystko "nie bez powabow jest ten straszny swiat, nie bez porankow, dla ktorych warto sie zbudzic".   »»» ... »»»

larson millenium

Diabel w Bialym Miescie - Larson Eric

Diabel w Bialym Miescie - Larson Eric

Diabel w Bialym Miescie to czarujaca, prawdziwa historia dwoch mezczyzn, architekta i seryjnego mordercy, ktorych losy polaczyla ze soba najwieksza wystawa w amerykanskiej historii: Kolumbijska Wystawa Swiatowa z 1893 roku, zorganizowana w Chicago i nazywana “Bialym Miastem”. Owym architektem jest Daniel Hudson Burnham, wybitny dyrektor robot Wystawy i tworca wielu waznych budynkow w Waszyngtonie, morderca zas Henry H. Holmes, mlody lekarz, ktory, zlosliwie parodiujac Biale Miasto Burnhama, wzniosl opodal swoj “Hotel Wystawy Swiatowej” – straszliwe miejsce mordow, wyposazone w stol sekcyjny, komore gazowa i piec krematoryjny. Diabel w Bialym Miescie prowadzi czytelnika w czasy pelne magii i wznioslosci, sprawiajac ze dym, romans i tajemnica amerykanskiego wieku pozlacanego ozywaja ponownie.   »»» ... »»»

larson millenium

Millenium Synodu - Zjazdu gnieznienskiego

Millenium Synodu - Zjazdu gnieznienskiego

Dokladnie tysiac lat po pamietnej pielgrzymce cesarza Ottona III do Gniezna i towarzyszacych jej spotkaniach i wydarzeniach historycy podjeli probe podsumowania naszej aktualnej wiedzy o tych niezwykle waznych, brzemiennych w skutki "dniach gnieznienskich" z marca 1000 roku. W tradycji polskiej pamiec o tych dniach trwa nieprzerwanie przez tysiaclecie. Laczy sie - wraz z data chrztu 966 roku - z pamiecia o poczatkach Polski i jej krolestwa., Polski swietnej i niezaleznej w rodzinie panstw chrzescijanskich, w kregu cywilizacyjnym Europy. Prof.Jerzy Kloczowski.   »»» ... »»»

O nowy kstalt Europy
Waga i aktualnosc ksiazki polegaja na przypomnieniu i probie krytycznej analizy bardzo zywotnej, zwlaszcza w latach II wojny swiatowej i bezposrednio po niej, tradycji unijno-federacyjnej w mysli politycznej Polski i Europy Srodkowo-Wschodniej. Szczegolne miejsce w publikacji zajmuje debata na temat rodzacego sie na naszych oczach ksztaltu...

Pierwsze narody
Autorzy zawartych w tym tomie tekstow zwracaja uwage iz sama ideologia tubylczosci jest w znacznym stopniu zalezna od tendencji panujacych w kulturze zachodniej i uzmyslawiaja nam, jak w istocie bliskie sobie i wzajemnie od siebie zalezne sa wspolczesnie takie wytwory wyobrazni i ideologii, jak europejski wizerunek "tubylca" i "rdzenna" idea...

Czerwona Chmura - Larson Robert W

Czerwona Chmura - Larson Robert W

Czerwona Chmura bywal brutalny, szczegolnie w latach swej mlodosci, czesto nadmiernie zabiegal o popularnosc i bywal nieszczery tak wobec bialych, jak i Indian. Jako wojownik i maz stanu chwytal sie wszelkich sposobow, aby utrzymac ziemie Siuksow, a tym samym zachowac plemienna organizacje i kulturowe tradycje.   »»» ... »»»

Czarna tecza - Vagner Robert

Cycero - Harris Robert
Powiesc otwierajaca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starozytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mowca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, ktory zyl w I wieku p.n.e. Mlody adwokat Marek Cyceron pragnie zostac konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji bedzie proces Gajusza...