Thursday, January 8, 2009

Dzień dobry i co dalej - Berne Eric

Dzień dobry i co dalej - Berne Eric
Umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi kształtuje nasze życie. Życie każdego z nas toczy się zaś według scenariusza, który tworzymy we wczesnym dzieciństwie. Scenariusz może być smutny, może być też pełen sukcesów; decyduje, w jaki sposób odnosimy się do przyjaciół, kogo poślubiamy, a nawet w jakim łożu zakończymy życie.

 

Jak zmienić swój scenariusz życiowy, aby być szczęśliwym.

Dzień dobry i co dalej - Berne Eric



-
Fotografia mowa ludzka - Czartoryska Urszula Zarówno chronologicznie, jak i intelektualnie, niniejszy zbiór tekstów Urszuli Czartoryskiej - esejów, artykułów, wystąpień na konferencjach i wstępów do katalogów wystaw - jest dalszym ciągiem jej książki Przygody plastyczne fotografii.
Choć Urszula Czartoryska była przede wszystkim krytykiem sztuki, uważała, że zjawiska fotografii -jak również jej rozlicznych funkcji w sztuce - nie da się zrozumieć i ocenić w oderwaniu od szerokiego pola społecznych doświadczeń fotografii i czynionych z niej użytków. Dlatego interesowała się nie jakimś jednym wybranym, ale wszystkimi „układami", w jakie wchodzi fotografia (artystycznym i fotoamatorskim, teoretycznym i publicystycznym, pamiątkowo-rodzinnym i muzealnym, informacyjnym i handlowym, ideologicznym i politycznym i tak dalej), co pozwoliło jej unikać stronniczych lub arbitralnych postaw i co sprawia, że jej pisarstwo nabrało z czasem charakteru uniwersalności.
Leszek Brogowski

Fotografia mowa ludzka - Czartoryska Urszula


Wprowadzenie do kartografii i topografii - Pasławski Jacek (red.)

Wprowadzenie do kartografii i topografii - Pasławski Jacek (red.)
Podręcznik przeznaczony jest dla studentów I roku studiów geograficznych i kierunków pokrewnych.

Odpowiada on zaleceniom programowym przedmiotu "Kartografia i topografia", może być także wykorzystywany przez studentów geodezji, geologii, biologii, historii lub innych nauk, gdzie wykorzystywane są mapy. Zawiera informacje o kształcie Ziemi, pomiarach topograficznych, odwzorowaniach kartograficznych, formach i metodach prezentacji, mapach topograficznych i ogólnogeograficznych oraz tematycznych, zasadach redagowania map, a także o współczesnych bazach danych przestrzennych i systemach informacji geograficznej. Publikacja umożliwia zrozumienie roli mapy jako modelu otaczającej rzeczywistości i środka przekazu informacji, wskazuje na możliwości i sposoby wykorzystania map.

Jest to nowy podręcznik kartografii, napisany przez zespół autorów o dużym doświadczeniu dydaktycznym. Zawiera ponad trzysta barwnych ilustracji, m. in. Wykresy, schematy, tabele oraz reprodukcje wielu map. Korzystanie z publikacji ułatwia indeks osób i indeks rzeczowy.


Wprowadzenie do kartografii i topografii - Pasławski Jacek (red.)



-
Uczymy się ortografii - Klimkiewicz Danuta, Kwiecień Maria Książeczka przeznaczona jest dla uczniów klas I-III. Może być wykorzystywana jako zeszyt ćwiczeń uzupełniających do wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego na poziomie nauczania początkowego, do zajęć wyrównawczych lub ćwiczeń indywidualnych w domu.
Zawiera różnorodne, ciekawe w formie ćwiczenia, które pomagają utrwalić znajomość zasad ortografii, wdrażając do samodzielnego myślenia i twórczego działania.

Uczymy się ortografii - Klimkiewicz Danuta, Kwiecień Maria