Monday, December 5, 2011

leksykon grzyb

Encyklopedie, slowniki » Leksykon

Encyklopedie, slowniki

Ryszard Grzyb

Ryszard Grzyb

Retrospektywna wystawa tworczosci Ryszarda Grzyba w Muzeum Slaskim w Katowicach, ktora zbiegla sie z 50 rocznica urodzin artysty, jest dla niego okazja do podsumowania i rozliczenia sie z dotychczasowych osiagniec. Dla odbiorcy natomiast to wydarzenie dajace mozliwosc obcowania ze sztuka niezwykle intrygujaca, w ktorej rozne elementy, pozornie umiejscowione na przeciwstawnych biegunach, potrafia bez konfliktu wspolistniec ze soba.   »»» ... »»»

leksykon grzyb

W Lauvsnes trolle pasa dorsze - Grzyb Andrzej

W Lauvsnes trolle pasa dorsze - Grzyb Andrzej

(....) Podroz zawsze jest wielka niewiadoma. Kiedy decydujemy sie wyruszyc, wiemy skad, dokad chcemy podrozowac, gdzie jest nasz cel, lecz nie wiemy, co czeka nas za pierwszym zakretem i co czeka nas u celu. Idac pieszo mozemy sie potknac, skrecic kostke, zlamac noge. Jadac konno, rowerem, czy tez samochodem nie mozemy byc pewni zadnego kilometra. Lecac samolotem, plynac statkiem, zdani jestesmy na wiatr i burze, a jesli bylismy chocby dostatecznymi uczniami szkoly zycia, to wiemy, ze wszystko, co czlowiek zrobil, w najmniej spodziewanym momencie zepsuje sie, ulegnie awarii, rozleci sie, nawet gdyby bylo z najlepszej firmy i w stu procentach z tytanu. Niebezpieczenstwo, niespodzianka jest wpisana nie w plan, lecz w nature podrozy. Ludzie ostrozni, pesymisci i ci, ktorzy nie do konca zagluszyli w sobie przyrodzony strach, unikaja podrozy. Kiedy mysla o niewygodach, o kazdym niepewnym kilometrze, kosztach, przeziebieniach i kto wie, o czym jeszcze, oddaja bilet, nim go kupili. (...) Szef Stefan liczy gatunki ryb, ktore w Norwegii zlowilismy. Wyszlo jedenascie. Sporo jeszcze przed nami. Droga powrotna zawsze wydaje sie krotsza. W koncu nie bylismy daleko. Ledwo za progiem. Zdobylismy kilka gor, oplynelismy kilka fiordow. A warto zobaczyc wiele wiecej. Czy bedzie nam dane? Ktoz wie, co ukrywa nastepna gora, co jest w czasie przyszlym. Podroz nigdy nie jest zakonczona, zawsze jest miejsce, cel, pytanie domagajace sie odpowiedzi, sprawdzenia, zobaczenia, zrozumienia. Kiedy ustaniesz, w droge wyrusza inni.   »»» ... »»»

Mysliwska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej

Mysliwska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej

Ksiazka kucharska nie musi byc nudnym zbiorem instrukcji dla kucharzy. Jezeli jej autorem jest Andrzej Grzyb ( literat, polityk, kucharz, smakosz, wedkarz-podroznik), czlowiek wielu pasji i swietny gawedziarz, mozemy siegnac po nia bez obaw – rzecz jest na pewno do poczytania. Mysliwska ksiazka kucharska jest jak fascynujaca rozmowa przy stole: mozna posluchac opowiesci o polowaniach i polujacych, usmiechnac sie , wysluchawszy historycznych i literackich anegdot, dowcipow o mysliwych, zachwycic sie strofami poetow i dowiedziec sie - rzecz jasna- wielu praktycznych rzeczy o postepowaniu z dziczyzna w kuchni, zeby moc sie potem rozkoszowac wysmienitym posilkiem. Jednak zeby nie bylo za slodko ( umiar w przyprawianiu dan jest zawsze wskazany), calosc zostala okraszona maksymami pewnego filozofa, co nadalo ksiazce nieco-prowokujacej do refleksji – ostrosci. Przy stole znajduje sie miejsce nie tylko dla mysliwych i gotujacych, ale dla wszystkich ceniacych dobre jedzenie i dobra literature. Jeszcze jedno. Autorze, apetyt rosnie w miare jedzenia. Justyna Maluga   »»» ... »»»

Kociewska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej
Przez wieki ludzie wedrowali ciekawi swiata, czy tez gnani zadza zysku albo wojennej slawy. Szli na krance swiata, niosac Chrystusa. Szli, szukajac ocalenia przed przesladowaniem. Niesli tez przy okazji z miejsca na miejsce, z poludnia na polnoc, ze wschodu na zachod, a i odwrotnie, swoja wiedze o jedzeniu, swoje potrawy, smaki i produkty....

Moja pierwsza ksiazka kucharska - Ohrn Maria
W tej ksiazce znajdziesz przepisy na dania smaczne i stosunkowo latwe w wykonaniu. Sa tu zarowno obiady, ktore mozesz ugotowac dla calej rodziny, jak i szybkie, pyszne przekaski, ktore mozesz przygotowac, kiedy przychodzisz ze szkoly glodny jak wilk.

seks kobiety z koniem

Dlaczego kobiety uprawiaja seks - Meston Cindy M., Buss David M.

Dlaczego kobiety uprawiaja seks - Meston Cindy M., Buss David M.

Czy kobiety uprawiaja seks tylko po to, by wyrazic milosc do partnera, doswiadczyc przyjemnosci albo wydac na swiat potomstwo? Kiedy psycholog kliniczna Cindy M. Meston i psycholog ewolucyjny David M. Buss – oboje z Uniwersytetu Stanu Teksas w Austin – polaczyli sily, aby zglebic kobiece motywy seksualne, dokonali odkryc, ktore zdumialy ich samych. Opierajac sie na swoich pionierskich badaniach nad reakcjami fizjologicznymi i emocjami uksztaltowanymi w toku ewolucji, a takze na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wsrod ponad tysiaca kobiet – wylacznie dla potrzeb tej ksiazki – Meston i Buss odkrywaja motywy tkwiace u podloza decyzji seksualnych podejmowanych przez kobiety. Przytaczajac wypowiedzi kobiet i odwolujac sie do wynikow licznych badan empirycznych, autorzy zglebiaja wykorzystywanie seksu jako taktyki obrony przed niewiernoscia partnera, jako sposobu na osiagniecie wyzszego statusu spolecznego, jako towaru wymiennego, a nawet jako lekarstwa na migrene. Meston i Buss przedstawiaja odkrywcza analize gleboko zakorzenionych mechanizmow psychicznych i biologicznych, ktore popychaja kobiety do uprawiania seksu – czasami w poszukiwaniu przyjemnosci, a czasami z mroczniejszych, bardziej niepokojacych powodow, ktorych kobieta moze sobie do konca nie uswiadamiac. "Dlaczego kobiety uprawiaja seks?" to najbardziej wyczerpujace i wnikliwe studium kobiecej seksualnosci. Ksiazka ta pomoze kazdej kobiecie (i jej partnerowi) zrozumiec swoj stosunek do seksu i do wlasnej seksualnosci. Wyniki wspolnych badan naukowych Cindy Meston i Davida...   »»» ... »»»

Dlaczego koty nie lubia plywac - Feldman David
„Imponujaca dawka informacji... Feldman przyglada sie opisywanym zjawiskom tak swiezym spojrzeniem, ze wydaje nam sie, jak gdybysmy sami mieli z nimi do czynienia po raz pierwszy. To naprawde wyjatkowy zbior – rzeczy calkiem banalnych, jak i smiertelnie powaznych”. „Publishers Weekly” Dlaczego litera X w...

Dlaczego slonie nie skacza? - Feldman David
Zastanow sie... dlaczego fortepian ma dokladnie 88 klawiszy? W jaki sposob nakluwa sie dziurke w igle strzykawki? Dlaczego maslo orzechowe ma lepka konsystencje? Guru popkultury David Feldman demistyfikuje te oraz wiele innych zagadek w kolejnym tomie bestsellerowej serii Zagwozdki, ktora stanowi niewyczerpane zrodlo wiedzy na temat codziennych...

seks kobiety z koniem

Jak rozmawiac z koniem? - Diacont Kerstin

Jak rozmawiac z koniem? - Diacont Kerstin

Chyba kazdy jezdziec zna to uczucie, gdy wydaje mu sie, ze wykorzysta! juz wszystkie mozliwosci, a kon w dalszym ciagu nie chce lub nie potrafi wspolpracowac. Jak porozumiec sie z koniem, by spelnial on nasze oczekiwania? Ksiazka odpowiada na to pytanie, ukazujac, w jaki sposob jezdziec i kon moga wypracowac sobie podstawy komunikacji, jakie fizyczne i psychiczne warunki sa konieczne dla uzyskania porozumienia i w jaki sposob czlowiek i kon buduja wzajemne zaufanie. Opisane metody mozna zastosowac niezaleznie od uprawianego stylu jazdy. W poradniku zostaly przedstawione poszczegolne kroki zdazajace do harmonijnego obcowania z koniem, poczawszy od podstawowych zasad, przez przezwyciezanie strachu i prace z ziemi, po bezpieczna i niewymagajaca uzycia sily jazde.   »»» ... »»»

Jak rozmawiac ze slimakiem - Clarke Stephen
Jak zostac dobrze obsluzonym (albo w ogole obsluzonym) w paryskiej restauracji? Jak prowadzic negocjacje biznesowe i jak romansowac z Francuzka? Jak radzic sobie z francuskim sasiadem i do czego sluzy tamtejsza sluzba zdrowia? „Mieszkanie we Francji to umiejetnosc, nad ktora trzeba pracowac. Spedzilem tu polowe swego doroslego zycia i...

Jak rozmawiac z kotem - Fitzpatrick Sonya
Koty to stworzenia tajemnicze. Bywa, ze najgrzeczniejszy, najukochanszy kot nagle potraktuje wlasciciela wyniosle i pogardliwie lub nawet bez wyraznego powodu opusci dom, by wiesc zycie na wolnosci. Co sie naprawde dzieje w kociej glowie?